Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
    Senior Member Awatar smilingdolphin
    Dołączył/a
    May 2012
    Siła reputacji
    6

galaretka miodowo-cytrynowa - pytanie do Bajaderki

Aniu,
    Kiedyś podałaś przepis na pyszną galaretkę miodowo-cytrynową. Zrobiłam ją wtedy z pektyną w płynie od Ciebie i wyszła świetnie. Dzieci były zachwycone. Chciałabym ją powtórzyć, ale zastanawiam się, jak zastąpić tę pektynę zwykłą suchą pektyną, agarem albo żelatyną. Masz pomysł? Próbowałaś?
    Pozdrawiam
    B.

Senior Member Awatar bajaderka
    Dołączył/a
    May 2012
    Siła reputacji
    7
    Basiu, o ile wiem to niestety nie da sie zrobic tego typu galaretki z pektyna w proszku Ja nie probuje bo mam pektyne w plynie... moze daloby sie zastapic zelatyna?

Galaretka miodowo cytrynowa

2 szklanki miodu (delikatnego o niezbyt wyraznym smaku)
    1 szklanka cukru
    2/3 szklanki swiezo wycisnietego soku z cytryny, przecedzonego
    2 lyzeczki drobniutko startej skorki z cytryny (mozna uzyc wiecej jak ktos lubi)
    1/2 szklanki wody
    1 85ml torebka plynnej pektyny

W sporym garnku wymieszac miod, cukier, sok i skorke z cytryny i wode. Zagotowac na srednim ogniu i dodac pektyne... zagotowac ponownie i ciagle mieszajc doprowadzic do wrzenia - od tego momentu gotowac na silnym ogniu dokladnie 1 minute. Zdjac z palnika i jezeli jest jakas pianka to wyszumowac (ja nie szumuje )
    Galaretka dosc szybko tezeje, wiec jak najszybciej przelac do przygotowanych, wysterizowanych sloiczkow. Pasteryzowac 4 minuty.

Senior Member Awatar dawny_basik
    Dołączył/a
    May 2012
    Siła reputacji
    15
    Bajaderko galaretka wygląda pięknie!!!

A dlaczego nie da się zrobić z pektyną w proszku? Gdyby ją rozpuścić w odrobinie soku z cytryny stanie się płynna?

Dołączył/a
    May 2012
    Siła reputacji
    7
    Basiku, proszkowana i ta w plynie dosc znacznie sie roznia i tak jak pisalam, z tego co wiem (to znaczy, z tego co czytalam na temat bo wlasnych doswiadczen nie mam) nie powinno sie ich zamieniac w przepisie... czytalam, ze niektorzy probuja z bardzo roznymi rezultatami i ogolny consensus jest taki, ze nie sa wymienne

Sa tabele na roznych blogach czy forach, gdzie dziewczyny probuja i mysle, ze w normalnych dzemach nie bylby to wielki problem, jednak ta galaretka jest bardzo delikatna i tu mysle taka zamiana nie wyszlaby jej na dobre... ale sprobowac zawsze mozna

Senior Member Awatar dawny_basik
    Dołączył/a
    May 2012
    Siła reputacji
    15
    Bajaderko dziękuję za wyjaśnienie. Co prawda trudno mi zrozumieć czym one się różnią (chyba że są innymi substancjami chemicznie) i nie można ich zastąpić, ale skoro doświadczenie mówi że nie można to znaczy że NIE MOZNA

Dołączył/a
    May 2012
    Siła reputacji
    7
    basiku, u nas pektyna (kazda) jest naturalna... tzn. robiona ze skorek jablek lub limonek wiec tu nie chodzi o sklad chemiczny Pektyne sproszkowana dodaje sie do produktow wczesniej i jeszcze z nia gotuje, natomiast plynna dodaje sie na koncu i juz nie mozna jej dlugo gotowywac... z tego co doczytalam to bardziej tu chodzi o sam przepis, jego wymagania i proporcje skladnikow. Pewnie mozna samemu sobie cos wymyslic, ale tak jak pisalam wczesniej nigdy nie probowalam Tu jest wiecej o roznicach...
    Ostatnio edytowane przez bajaderka ; 17-08-2012 o 23:50

Dołączył/a
    May 2012
    Siła reputacji
    6
    Ech, szkoda, że się nie da :-( Miałam nadzieję na powtórkę. Może z agarem by się udało. Tylko nie mam zielonego pojęcia, ile go dodać...
    B.

Senior Member Awatar hazo
    Dołączył/a
    May 2012
    Siła reputacji
    10
    Zawsze można w tym sklepie kupić.

Dołączył/a
    May 2012
    Siła reputacji
    6
    Niby można, ale strasznie droga jest. Wolałabym użyć zamiennika, który mogę kupić na miejscu, albo mam w domu :-)
    B.

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów